947 views
22 votes
The value of a machine depreciated each year by 10%of its value at the beginning of that year .If the value of a new machine is GHC 2500,find its value at the end of the third year.​

User Stodi
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Heyy

Explanation:

Lets Price of article is 100

Dep value after 1 year =100−

100

100×10

= 90

Dep. value after 2 year =90−

100

90×10

=81

Dep. value after 3 years =81−

100

81×15

=68.85

Total Dep. =100−68.85 = 31.15%

User Nico Sabena
by
6.7k points