menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
4 ounces of Doritos for $4.20 or 16 ounces of potato chips for $6.40 Which is the better deal and by how much?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
4 ounces of Doritos for $4.20 or 16 ounces of potato chips for $6.40 Which is the better deal and by how much?
asked
Sep 8, 2023
54.8k
views
2
votes
4 ounces of Doritos for $4.20 or 16 ounces of potato chips for $6.40
Which is the better deal and by how much?
Mathematics
college
Nathan Mills
asked
by
Nathan Mills
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Answer:
4 ounces for$4.20 is the answer to the questions
Umidbek
answered
Sep 13, 2023
by
Umidbek
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 26, 2024
182k
views
What is the better buy? 14-ounce bag of Lays Potato Chips that cost $3.25 or 16-ounce bag of Doritos that costs $3.55?
Sebrojas
asked
Dec 26, 2024
by
Sebrojas
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
182k
views
asked
Jun 16, 2024
84.9k
views
Martha has a box of assorted chips. There are 2 bags of Doritos, 4 bags of Cheetos, and 5 bags of plain potato chips. a. What is the probabilty that Martha will grab a bag of potato chips? Write your answer
Nite
asked
Jun 16, 2024
by
Nite
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
84.9k
views
asked
Feb 11, 2021
226k
views
4 ounces of Doritos for $1.20 or 16 ounces of potato chips for $4.40 Which is the better deal and by how much?
Lei Li
asked
Feb 11, 2021
by
Lei Li
7.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
226k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org