15.2k views
2 votes
The cost of tennis lessons varies directly with

the number of lessons given. Gustavo spends
$260 on four lessons. What would be the cost
for nine tennis lessons?

2 Answers

1 vote
If you find the unit rate it would be 260 divided by 4, which is 65. Now we know that the lessons cost $65 per lesson. 65 x 9 = 585 dollars for 9 lessons
User Ben Holland
by
8.7k points
3 votes

Answer:

solve this

Explanation:

260*9/4

User Pura
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories