menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of tennis lessons varies directly with the number of lessons given. Gustavo spends $260 on four lessons. What would be the cost for nine tennis lessons?
asked
Oct 12, 2023
15.2k
views
2
votes
The cost of tennis lessons varies directly with
the number of lessons given. Gustavo spends
$260 on four lessons. What would be the cost
for nine tennis lessons?
Mathematics
high-school
Anadi Misra
asked
by
Anadi Misra
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
If you find the unit rate it would be 260 divided by 4, which is 65. Now we know that the lessons cost $65 per lesson. 65 x 9 = 585 dollars for 9 lessons
Ben Holland
answered
Oct 13, 2023
by
Ben Holland
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
solve this
Explanation:
260*9/4
Pura
answered
Oct 19, 2023
by
Pura
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org