212k views
3 votes
Austin runs a farm stand that sells raspberries and apples. Each pound of raspberries sells for $4 and each pound of apples sells for $1.50. Austin made $267.50 from selling a total of 95 pounds of raspberries and apples. Determine the number of pounds of raspberries sold and the number of pounds of apples sold.

User Zaher
by
4.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

50 pounds of raspberries and 45 pounds of apples is sold

Solution:

Let "a" be the number of pounds of raspberries sold

Let "b" be the number of pounds of apples sold

Cost of each pound of raspberry = $ 4

Cost of each pound of apple = $ 1.50

Austin made $267.50 from selling a total of 95 pounds of raspberries and apples

Therefore,

a + b = 95

b = 95 - a ------ eqn 1

Austin made $267.50. Therefore,

number of pounds of raspberries sold x Cost of each pound of raspberry + number of pounds of apples sold x Cost of each pound of apple = 267.50

4a + 1.50b = 267.50 --------- eqn 2

Substitute eqn 2 in eqn 1

4a + 1.5(95 - a) = 267.50

4a + 142.5 - 1.5a = 267.50

2.5a = 125

a = 50

Substitute a = 50 in eqn 1

b = 95 - 50

b = 45

Thus 50 pounds of raspberries and 45 pounds of apples is sold

Explanation:

hope it helps u

User Tanzeel Ur Rahman
by
4.8k points