160k views
23 votes
Trish buys a 36 pack of toilet paper rolls for $15 how much did she pay for 1 roll of toilet paper

User Winkbrace
by
7.9k points

1 Answer

10 votes

Answer:

Explanation:

So assuming that all the toilet paper rolls cost the same amount we need to find the unit rate. To find the unit rate it's a lot easier than teachers explain it. You just divide the first number by the second number and bam. 36/15 is 2.4. Trish payed 2 dollars and 40 cents for one toilet paper roll.

User Dbaq
by
8.4k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories