138k views
2 votes
A 4-cup container of window cleaner costs $4. 48. What is the price per fluid ounce?

User Chresse
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

14 cents

Explanation:

because 4.48 divided by 4 = 1.12 BUT since there are 8 ounces in a cup 1.12 divided by 8 = 0.14

User Janneb
by
5.6k points