215k views
5 votes
Pls solve these question step by step.​

Pls solve these question step by step.​-example-1

1 Answer

3 votes

Answer: Apple price = Rs 75 per kg & Orange price = Rs 45 per kg

Explanation:

Creative Section- A

a) 4kg apples + 6 kg oranges = Rs 570

3kg apple price = 5 kg orange price

Let, apple = x , orange = y

Now, 4x+6y= 570

3x=5y ⇒ 3x-5y= 0

Subtract two equations,

x+11y=570

⇒ x + (33x/5) = 570

⇒ 7.6x = 570

⇒ x = 75, y= 45

Apple price = Rs 75 per kg

Orange price = Rs 45 per kg

User Nerkyator
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories