Answer:
see below
Explanation:
RATE is 560 mi / 8hr = 70 mi/hr
Rate * time = distance
then
time = distance / Rate = 200 mi / 70 mi/hr = 2.857 hr ( or 2 hr 51 min)
7.7m questions
10.3m answers