222k views
1 vote
A 10½ ounce bottle of apple juice costs $2.49. A 16 ounce bottle costs

$2.99. A 16 1/4 ounce bottle costs $2.99. Which bottle is the better buy per cost?

User Jobs
by
7.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

3rd option

Explanation:

find the cost of 1 ounce and see which one is the cheapest

A 10½ ounce bottle of apple juice costs $2.49. A 16 ounce bottle costs $2.99. A 16 1/4 ounce-example-1
User CSmith
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.