109k views
1 vote
A 24 oz bottle of a new soda costs $3.33. What is the unit rate, rounded to the nearest tenth of a cent?

1 Answer

5 votes
$0.13 is the Unit rate I figured it out by dividing $3.33 by 24…
User Sheung
by
5.9k points