225k views
2 votes
The cost of 2kg apples and 3 kg oranges is Rs. 120. [Take x and y as the cost per kg of apples and oranges respectively.]

User Cfulton
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

Explanation:

2+3=120

5=120

=120

5

=24

apple=2 multiply 24 is 48

orange=3 multiply 24 is 72

User JMarcel
by
6.4k points