84.5k views
4 votes
Sep 14, 5:57:52 PM

Anna buys a one-quart bottle of juice for $5.76. What is the unit rate of the cost of the
juice per fluid ounce?
1 gallon 4 quarts
1 quart = 2 pints
1 pint = 2 cups
1 cup = 8 fluid ounces
Before you try that problem, answer the question below.
How many fluid ounces of juice did Anna buy?

1 Answer

2 votes
$0.18/fl oz

There are 32 fl oz in one quart.

$5.76 divided by 32 equals $0.18

$0.18 per fluid ounce of juice.
User Rfestag
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories