101k views
5 votes
What’s the unit rate for four pounds of bananas for $2.36

User OnlineCop
by
8.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.59/pound

Explanation:

Since there are four pounds you divide $2.36 by 4 to get the unit rate.

User JeremyWeir
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories