Answer:
Step-by-step explanation:
Given data:
Mass = m = 60 kg
Velocity = v = 9 m/s
Required:
Momentum = p = ?
Formula:
p = mv
Solution:
p = (60)(9)
p = 540 kg m/s
Hope this helped!
7.8m questions
10.5m answers