134k views
0 votes
At store A for 2 pineapples is $5 if at store B the price for 2 pineapples is $5 what is the unit rate for each store

1 Answer

5 votes
To find the unit price you divide the number of items (2 pineapples) by the total cost (5$) unit price in this case is 2.50$!
User Omikad
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories