menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At store A for 2 pineapples is $5 if at store B the price for 2 pineapples is $5 what is the unit rate for each store
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
At store A for 2 pineapples is $5 if at store B the price for 2 pineapples is $5 what is the unit rate for each store
asked
May 11, 2023
134k
views
0
votes
At store A for 2 pineapples is $5 if at store B the price for 2 pineapples is $5 what is the unit rate for each store
Mathematics
college
ThurstonLevi
asked
by
ThurstonLevi
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
To find the unit price you divide the number of items (2 pineapples) by the total cost (5$) unit price in this case is 2.50$!
Omikad
answered
May 16, 2023
by
Omikad
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org