120k views
1 vote
Matt had $23 to spend on eight pens. After buying them he had $7. How much did each pen cost?

User Serberuss
by
7.9k points

2 Answers

6 votes
$23-$7=$16
$16/8P=2
P represents pens.
Each pen costs $2.

Hope this helps.
User Tvs
by
7.9k points
5 votes

Answer: $2

Explanation:

p=cost of pens

23-8p=7

23-23-8p=7-23

-8p=-16

p=$2

User Cartier
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories