103k views
5 votes
1. Jacob wants to buy chocolate spread. There are 8-oz container of

chocolate spread for $0.56 or a 32-oz container of chocolate
spread for $2.56. Which one is a better buy? (Which one has a lower
unit rate?) (5 points).
The
container has a lower unit rate.

1 Answer

2 votes

Answer: 8oz container has a lower unit rate

Explanation:

8 oz = 0.56

32 oz = 2.56

Question: how much is each container per oz

8oz:

0.56/8 = 0.07 per oz

32 oz:

2.56/32 = 0.08 per oz

User Tolga Varol
by
4.5k points