187k views
2 votes
At Food Lion you can buy 5 cans of greens for $2.60 how much will it cost to buy three cans of green beans at the same unit price

1 Answer

2 votes
I divided $2.50 with the 5 cans of greens.
I got .50 cents so multiply .50•3 = $1.5
It would cost $1.50 to buy three cans of green beans
User Dros
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories