117k views
2 votes
How many atoms are in 35.9 g of sodium sulfate (Na2SO4)?

User Jesenko
by
5.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

number of moles of NaSO4 =
(mass of compound)/(molar mass of compound)

=
(35.9)/(2(23) + 32 + 4(16))

= 0.253 mol (3 s.f.)

0.253 mol =
(number of atoms)/(avogadro's number)

=
(number of atoms)/(6.02(10^(23) ))

thus, the number of atoms = 0.253 x
6.02(10^(23))

= 1.52 ×
10^(23)

User Jmcneirney
by
7.2k points