menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Can A 3-kilogram bag of potting soil costs $6.95. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
asked
Jan 23, 2023
199k
views
4
votes
Can A 3-kilogram bag of potting soil costs $6.95. What is the unit price, rounded to the nearest
cent?
Mathematics
high-school
Grazyna
asked
by
Grazyna
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
The answer is 2.78 hope this helps
Thisisnabi
answered
Jan 30, 2023
by
Thisisnabi
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 7, 2024
56.8k
views
A 6-kilogram bag of potting soil costs $12.90. What is the unit price?
Arjun Krishna P R
asked
Jun 7, 2024
by
Arjun Krishna P R
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
56.8k
views
asked
Jul 5, 2018
235k
views
A garden store has 40 kilograms of potting soil. The store puts the soil into bags that hold 4 kilograms each. How many 4-kilogram bags of soil does the store have?
Ryan Nowakowski
asked
Jul 5, 2018
by
Ryan Nowakowski
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
235k
views
asked
Nov 28, 2021
122k
views
Crystal bought 8 kilograms of potting soil. How many grams of potting soil did she buy? (1 kilogram = 1,000 grams)
Mark Kram
asked
Nov 28, 2021
by
Mark Kram
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
122k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org