132k views
0 votes
What is the acceleration of a car that goes from 0 m/s to 20 m/s in 100 m?

User Bruha
by
6.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:


{ \tt{ {v}^(2) = {u}^(2) + 2as}} \\ { \tt{20 = 0 + (2 * a * 100)}} \\ { \tt{20 = 200a}} \\ { \tt{a = 0.1 \: {ms}^( - 2) }}

User Imkrisna
by
7.2k points