80.8k views
5 votes
1. A 5 pound bag of dog treats cost $15.80. What is the uni
cost of the dog treats per pound?

1 Answer

1 vote

Answer: $3.16 per pound

Explanation:

$15.8/5=$3.16 per pound

User Rahul Lodha
by
4.5k points