80.8k views
5 votes
1. A 5 pound bag of dog treats cost $15.80. What is the uni
cost of the dog treats per pound?

1 Answer

1 vote

Answer: $3.16 per pound

Explanation:

$15.8/5=$3.16 per pound

User Rahul Lodha
by
8.3k points

Related questions

asked Aug 12, 2024 156k views
Zeesy asked Aug 12, 2024
by Zeesy
8.0k points
1 answer
1 vote
156k views
1 answer
0 votes
215k views