38.4k views
5 votes
Luis is helping to make tacos for a school fundraiser. He needs to buy tortillas. Happy Grocery sells small packs of 20 tortillas for $4.40 and large packs of 45 tortillas for $8.55. Luis has been given $48 to spend on tortillas. Fill in the blanks to complete the statements. Tortillas The unit price for the small pack is $ A per tortilla. The unit price for the large pack is $ B per tortilla.

User Sgaw
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

A. $0.22 per tortilla

B. $0.19 per tortilla

Explanation:

A. All you gotta do is divide the money by the amount of product.

4.40 ÷ 20 = 0.22

B. All you gotta do is divide the money by the product.

8.55 ÷ 45 = 0.19

Therefore, the best pack to spend your money on would be the larger pack B.

User OverLordGoldDragon
by
4.6k points