Answer:
A. $0.22 per tortilla
B. $0.19 per tortilla
Explanation:
A. All you gotta do is divide the money by the amount of product.
4.40 ÷ 20 = 0.22
B. All you gotta do is divide the money by the product.
8.55 ÷ 45 = 0.19
Therefore, the best pack to spend your money on would be the larger pack B.