126k views
2 votes
A 2-cup bottle of glass cleaner costs $6.56. What is the price per fluid ounce?

1 Answer

4 votes

Answer:

82 cents per ounce

Explanation:

There are 8 oz in a cup so two cups = 16 ounces

$6 .56 / 8 oz = $ .82 / oz

User Medel
by
5.5k points