41.2k views
0 votes
A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?

1 Answer

4 votes

Answer: $1.18 per item

Explanation:

9.44/8=$1.18 per item

User R D
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.