Answer: $0.33 per cup
Explanation:
15.84/3 to find the price per 1 gallon.
15.84/3 = 5.28 per gallon
There are 16 cups in a gallon, so divide the price of a single gallon by 16.
5.28/16 = price per cup
5.28/16 = .33
The price for each cup of bleach is $0.33.