154k views
0 votes
A 3 gallon bottle of bleach costs 15.84. what is the price per cup?

2 Answers

1 vote

Answer: $0.33 per cup

Explanation:

15.84/3 to find the price per 1 gallon.

15.84/3 = 5.28 per gallon

There are 16 cups in a gallon, so divide the price of a single gallon by 16.

5.28/16 = price per cup

5.28/16 = .33

The price for each cup of bleach is $0.33.

User Adam Smaka
by
4.7k points
3 votes
Any more detailsss? Like any more numbers or info
User Rajendra Dewani
by
5.0k points