197k views
3 votes
Stella buys 5 pineapples for $4.50. How much would she pay if she bought 7 pineapples? (hint: find the unit rate first then multiply)

*

User Jbodily
by
5.1k points

2 Answers

5 votes
4.50 divided by 5 is .90 so .90 times 7 is 6.3
User Oblomov
by
5.6k points
1 vote

Answer:

Explanation:

4.50 divides by 5 than times the answer by 7

User Ultrajohn
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.