169k views
5 votes
An item is regularly priced at %59 . It is on sale for 35% off the regular price. what is the sales price

User Siekfried
by
7.7k points

2 Answers

6 votes
The price would be $26.55
User Luke Peckham
by
6.6k points
3 votes

Answer: 38.35%

Explanation:

59%=59/100=0.59

0.59-0.35(0.59)=

0.59-0.2065=

0.5900-0.2065=

0.3835=38.35%

User Shammara
by
6.8k points