194k views
16 votes
If you can buy 5 apples for $2.40, how much would 8 apples cost?

1 Answer

6 votes

Answer:

$3.84

Explanation:

2.40$ divided by 5 is 0.48. So 48 cents an apple. Multiplied by 8 apples is 3.84

User Juan Rodriguez
by
5.8k points