89.3k views
4 votes
Isabella buys milk and potatoes at the store. She pays a total of $21.40. • She pays a total of $3.73 for the milk. . She buys 3 bags of potatoes that each cost the same amount. Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag of potatoes costs.​

User Bror
by
6.7k points

2 Answers

3 votes
3.73x = 21.40

Solving: Divide 3.73 and 21.40
And you get: x = 5.74
User Stefan Winkler
by
5.7k points
2 votes

Answer:

$5.89 each

3.73 + 3× = 21.40

Explanation:

subtract the total cost from the milk

21.40 - 3.73 = 17.67

divide that cost by 3 (to get the answer for just one bag)

17.67 ÷ 3 = 5.89

User TheOnlyIdiot
by
5.7k points