58.5k views
3 votes
If your car gets 28 miles per​ gallon, how much does it cost to drive 390 miles when gasoline costs ​$2.90 per​ gallon?

User Wayne Chiu
by
9.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: x = $25.89

Explanation:

This is a two step problem. First we need to determine the number of gallons the car uses to drive the 250 miles:

250/28 ≈ 8.93 gallons

Then we just multiply the number of gallons by the price:

8.93 x 2.90 = $25.90

Alternate solution: Use a proportion. Since 1 gallon costs $2.90 and produces 28 miles, we can set up the following proportion:

2.90/28 = x/250

Cross-multiply and solve:

28x = 725

x = $25.89 (There is a one cent difference due to a rounding error in the first solution. This solution avoids that error.)

User Matt Balent
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.