165k views
4 votes
Ms. Williams had $90 to buy supplies for her classroom. She bought 12 packs of highlighters and 30 rolls of tape. Each pack of highlighter cost $3.35. Each roll of tape cost $1.25. How much did Ms. Williams have left after buying these supplies?

PLEASE HELP?!!

User Darlyne
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$12.30

Explanation:

She spent a total of 12(3.35)+30(1.25) = $77.70.

So, she will have $90-$77.70=$12.30 left.

User Mehdi Bouzidi
by
5.8k points