199k views
1 vote
I love pickles! Every time I go to a middle

school volleyball game I try to buy as many
pickles as I can. Tickets to the game cost
$2.50. Pickles cost $0.75 each. Today my
dad gave me $12 how many pickles can I
buy?

User PawelRoman
by
4.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

12 pickles

Explanation:

You have $12

Tickets are $2.50

Pickles are $0.75/each

You pay for the tickets:

12 - 2.50 = $9.50

You have $9.50, and go to buy some pickles:

9.50/0.75 = 12.6666

You can't have 12.6 pickles so you actually buy 12 pickles.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

You can't buy 13 because you don't have enough, but you do end up with fifty cents change :)

12 pickles x 0.75 =$9.00

$12 - $9.00 (pickles) - $2.50 (ticket) = $0.50

User RammusXu
by
6.0k points