79.7k views
1 vote
If mr. douty goes to the store and purchases 5 equally priced items for a total of $172.45, how much did each item cost individually?

User JohnO
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$34.49

Explanation:

To figure out this problem, you would need to divide the total price by the total amount of items you are buying

In this case it is...

172.45/5

=34.49

So the price of each item is approx. $34.49

User CDspace
by
4.7k points