menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Nina loves peanut butter she can either buy a 64 ounce jar for $$8.96 or a 40 ounce jar for $5.60 which is a better buy?
asked
Apr 23, 2023
184k
views
8
votes
Nina loves peanut butter she can either buy a 64 ounce jar for $$8.96 or a 40 ounce jar for $5.60 which is a better buy?
Mathematics
college
Mahesh Sharma
asked
by
Mahesh Sharma
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
They’re equal, both $0.14 an ounce
Igor Kavzov
answered
Apr 27, 2023
by
Igor Kavzov
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 21, 2021
138k
views
Reflect Here are two paint mixtures: • $$3 cups of white and $$4 cups of blue. • $$6 cups of white and $$8 cups of blue. Both mixtures make the same color because they are in equivalent ratios. Which of
Lauri
asked
Apr 21, 2021
by
Lauri
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
138k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity