132k views
0 votes
Of the 700 tickets sold to a movie, 440 were full-price tickets costing $7 each. If the gate receipts were $3,600, what did a student ticket cost

User Doina
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$2

Explanation:

440×7=money from full price

=$3080

700-440=260 people with student fees

3600-3080=520 total dollars for student fees

520/260=$2

User Steven Hovater
by
7.2k points