228k views
16 votes
2. You want to buy some beans. A 6-ounce package costs $1.92. A 15-ounce 1 point

package costs $4.95. A 22-ounce package costs $6.60. Which package is
the best buy?
22-ounce package
15-ounce package
6-ounce package
all packages costs the same per ounce.
This is a required question
3. A nursery owner buys 8 panes of glass to fix some damage to his green
point

User Mr Punch
by
7.8k points

1 Answer

10 votes

Answer:

(a) 22-ounce package

Explanation:

The price per ounce is found by dividing the price by the number of ounces:

6 oz for 1.92 = $1.92/6 = $0.32 /oz

15 oz for $4.95 = $4.95/15 = $0.33 /oz

22 oz for $6.60 = $6.60/22 = $0.30 /oz

The "best buy" in this context is the one that is the least cost per ounce.

The best buy is the 22-ounce package.

_____

Additional comment

The notion of "best buy" generally assumes a continuous relationship with the product. That is, it assumes you will use the entire package and probably purchase more.

If you only need 3 ounces, spending more than the $1.92 required for a 6-oz package will be a waste of both money and product. For that purpose, the 6-oz package is the "best buy."

User Arvin Jayanake
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories