135k views
3 votes
Ten yards of a particular kind of wire cost $15.30. What is the cost of the wire per

foot?
O $5.10 per foot
o $4.59 per foot
O $1.53 per foot
O $0.51 per foot

User BSB
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.51 per foot

Explanation:

cost/yards=15.30/10=1.53 per yard.

3 yards in a foot

1.53/3=.51 per foot

User Iacopo
by
7.0k points