100k views
0 votes
You buy 3 balloons and 2 banners for $7. Your friend buys 6 balloons and 3 banners for $12. What is the cost of each balloon? of each banner?

User Lukiller
by
5.1k points

2 Answers

3 votes

Answer: the cost of each balloon is $1, the cost of each banner is $2.

Explanation:

Let the cost of each balloon is x, and the cost of each banner is y.

Hence,


\displaystyle\\\left \{ {{3x+2y=7\ \ \ \ (1)} \atop {6x+3y=12\ \ \ \ (2)}} \right. \\

We multiply equation (1) by -2:


\displaystyle\\\left \{ {{-6x-4y=-14} \atop {6x+3y=12}} \right. \\

Let's sum up these equations:


-y=-2\\

Multiply both sides of the equation by -1:


y=2.\\

We substitute the value of y into equation (1):


3x+2*2=7\\3x+4=7\\3x+4-4=7-4\\3x=3\\

Divide both sides of the equation by 3:


x=1.

User Zenpoy
by
5.4k points
3 votes

Answer:

each balloon costs- $1; each banner costs- $2

Explanation:

User Yariv Bar
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.