118k views
1 vote
A person walks 4.8 km at 325°. Calculate the horizontal and vertical components of that

displacement.

1 Answer

1 vote

Answer:

Sx -= S cos θ = 4.8 cos 325 = 4.8 cos 35 = 3.93 km

Sy = S sin θ = 4.8 sin 325 = 4.8 * -sin 35 = -.574 * 4.8 = - 2.75

User Jameeka
by
6.9k points