218k views
3 votes
Jose bought 750 bags of peanuts for $370 dollars he intends to sell each bag for $0.15 cents more then he paid. how much should he charge for each bag

User Tin Luu
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.64333 for each bag

Explanation:

$370/750bags = $0.49333/bag

If he intends to seal each bag for $0.15 more:

0.49333 + 0.15 = 0.64333

User Fahim Bagar
by
7.1k points