139k views
3 votes
A 10 ounce box of cereal costs 2.99 dollars. how much are they charging per ounce?

User Christen
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

Answer: 30 cents per ounce (approximate)

Work Shown

10 oz = 2.99 dollars

10/10 oz = 2.99/10 dollars

1 oz = 0.299 dollars

1 oz = 0.30 dollars

1 oz = 30 cents

The unit cost is approximately 30 cents per ounce.

User Elendas
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories