228k views
2 votes
If Angela usually weighs 750 N, what will the reading on the scale be during the part of the trip when the elevator is traveling down at 6 m/s?​

1 Answer

4 votes

Answer:

Wieght = mass × Gravity

750 = M × 10. { M = mass , taking g = 10m/s² }

M = 75kg

now when elevator is moving down = Relative gravity = actual gravity - down acceleration = 10 - 6 = 4m/s²

So relative mass = Actual mass × relative gravity

75 × 4 = 300N

Note : If the elevator was moving upwards then Relative gravity = actual gravity + acceleration up

User Izak
by
7.8k points