101k views
0 votes
What volume of a 4.4 M solution of HCI contains 303 g of HCI if the molar mass of HCI is 36.46 g/mol?

O 1.88 L
O 1.23 L
O2.13 L
O 2.45 L

User Tom Redman
by
7.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

A.) 1.88 L

Step-by-step explanation:

To find the volume of HCl , you need to (1) convert grams to moles (using the molar mass) and then (2) calculate the volume (using the molarity ratio).

(Step 1)

Molar Mass (HCl): 36.46 g/mol

303 grams HCl 1 mole
------------------------- x ---------------------- = 8.31 moles HCl
36.46 grams

(Step 2)

Molarity = 4.4 M

Moles = 8.31 moles

Molarity = moles / volume (L) <----- Molarity ratio

4.4 M = 8.31 moles / volume <----- Insert values

(4.4 M) x volume = 8.31 moles <----- Multiply both sides by volume

volume = 1.88 <----- Divide both sides by 4.4

User Jim True
by
7.2k points