162k views
4 votes
Find each unit rate. $30 for 8 students

User Ushi
by
4.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

One student costs $3.75

Explanation:

Unit rate is how much it is for 1 item. In this case, we want to know the cost for 1 student.

$30/8 students ... if it is $30/8 students, you can divide by 8 to find out how much it is for one student.

$30/8 = $3.75

User Ansil
by
4.8k points