70.6k views
4 votes
How many grams is one molecule of calcium oxide?

1 Answer

5 votes

Answer:

Molar mass -56.0774 g/mol

There is a way to calculate this

atomic number for calcium is 20

atomic number for oxygen is 8

The molar mass for calcium is 40

The molar mass for oxygen is 16

CALCIUM OXIDE

40. +. 16

=56g/mol

1 molecule = 1×56=56g/mol

2 molecules=2×56 =112g/mol

User Mahesh Babariya
by
7.7k points