32.9k views
1 vote
It is October and that means it is State Fair time again! Your uncle took you and 2 of your friends to the

fair. Admission for everyone to get into the fair was $20.00. You then went to the Midway, where they
have all of the rides, and he bout all-day ride passes for you and your friends. If your uncle spent a total
of $65.00 at the fair, how much did each of the all-day ride passes cost?

User Tho Nguyen
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer: All-day ride passes cost $15 each

Explanation:

It was $20 in total for everyone to get in, so subtract that from $65 to just focus on the all day passes

65-20=45

So the all day passes all together cost $45

Since your uncle bought it for you and 2 friends that's 3 people in total so divide 45 by 3

45 divided by 3 = 15

So each of the all day passes cost $15

Hope this helped :)

User Spa
by
7.1k points