178k views
0 votes
Talia buys a 6-ounce container of macadamia nuts for $5.94 what is the unit price per ounce?

User Riad Krim
by
5.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.99 or 99 cents

Explanation:

Since 6 ounces is worth $5.94, divide 5.94 by 6 to get the unit price. This is $0.99 or 99 cents.

User CoolArchTek
by
4.5k points