91.8k views
1 vote
If six cans of soda cost nine dollars, how much would it cost for 8 cans.

2 Answers

4 votes
If 6 cans cost $9, we can divide the $9 by the 6 cans to find the unit rate, or the price of 1 can. This is $1.50. If 1 can costs $1.50, we can multiply this price by 8 to figure out the price for 8 cans. This is $12.

$9 / 6 = $1.50
$1.50 * 8 = $12
User Kitrena
by
8.6k points
3 votes

Answer:

Solution:

here,

6 cans cost = 9 dollars

1 can costs = 9÷6 dollars

= 1.5 dollars

Now,

8 cans cost = 8×1.5 dollars

= 12 dollars

User Pra
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories