49.2k views
4 votes
A certain brand of coffee comes in two sizes. A 12.3-ounce package costs $2.99 . A 33.9-ounce package costs $8.74 . Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

User AMother
by
4.9k points

2 Answers

5 votes

Answer:


12.3 - 33.9 = 21.6 / 10 = 2.16

User Mjgalindo
by
5.6k points
4 votes
Answer is as follows, using A and B for the two package sizes

A) 12.3-ounce package costs $2.99 .
B) 33.9-ounce package costs $8.74 .

Find the unit price for each size.
A) 2.99 / 12.3 = .34 per ounce
B) 8.74 / 33.9 = .26 per ounce

The 33.9 ounce size is the better buy based on the unit price of .26 per ounce
User Sebastianb
by
5.9k points